Energetický certifikát je výstupný bod – stav vášho domu z hľadiska skladby materiálu, plôch a technických riešení všetkého čo určuje energetickú spotrebu domu. Ak nie je dobre spracovaný, môže sa vám stať že nebude sedieť s certifikátom po obnove. Nemusí vám sedieť výsledná úspora aspoň 30% a tým pádom nezískate nárok na dotáciu.
Vedeli ste, že od konca apríla máte opäť možnosť požiadať o dotáciu na zateplenie? V článku sme pre vás spísali všetky podmienky, ktoré musíte pred podaním žiadosti splniť.
Slovenská agentúra životného prostredia sa tento rok rozhodla zjednodušiť podmienky získania finančného príspevku na zateplenie a rekonštrukciu rodinných domov. Prinášame vám prehľad zmien, ktoré sú v platnosti od konca apríla (presný termín zverejnenia zatiaľ nie je známy):
Aj keď po novom neplatí povinnosť vynaložiť minimálne polovicu investície na zateplenie, povinné zostáva aspoň jedno opatrenie skupiny A (zateplenie fasády, strechy, podlahy, stropu či výmena okien a dverí). Avšak bez zateplenia nie je ani možné dosiahnuť energetickú úsporu 30%, preto zostáva ako základ rekonštrukcie rodinného domu.
„Zateplenie je dokázateľne najlepší spôsob, ako za čo najmenej peňazí maximálne znížiť vysoký účet za energie. Inak povedané, aby ste dosiahli 30 % energetickú úsporu, ktorá je podmienkou pre získanie dotácie, miniete pri ďalších opatreniach výrazne viac peňazí ako pri zateplení,“ objasňuje Alexander Prizemin, marketingový manažér značky Isover, Rigips a Weber.
V prvých dvoch výzvach bola možnosť získať formou dotácie 60 % vynaložených nákladov na zateplenie a rekonštrukciu - 60% bolo preplatených z Plánu obnovy a 40% platil majiteľ rodinného domu. Od apríla 2023 bolo financovanie navýšené až na 75%, ktoré dostane majiteľ domu späť v podobe dotácie a sám zaplatí za zateplenie a rekonštrukciu len 25%.
Podľa nových podmienok máte na výber dve možnosti. Prvo je predložiť energetický certifikát už pri žiadosti, alebo môžete tak urobiť aj neskôr, a to maximálne do 3 mesiacov od podpisu zmluvy. Zmluva sa podpisuje hneď, keď vám schvália žiadosť o dotáciu.
Avšak ideálne je dať si vypracovať certifikát východiskového stavu čo najskôr, pretože môžete naraziť na problém. „Energetický certifikát nie je iba zbytočný papier, ale dôležitý dokument, podľa ktorého by ste mali zatepliť a urobiť ďalšiu rekonštrukciu. A podľa certifikátu sa takisto bude posudzovať váš zámer a rozhodovať, či ste splnili podmienky a môžete dostať vyplatenú dotáciu. Certifikát totiž obsahuje aj presné odporúčania a postup, čo zatepliť, akým materiálom, v akej hrúbke a ako postupovať. Rovnako v ňom odborník popisuje všetky problémové miesta, na ktoré si treba dať pozor. Rozhodne odporúčam dať si certifikát vypracovať čím skôr,“ radí odborník Alexander Prizemin.
Energetický certifikát vám môže vystaviť jedine oprávnená osoba s príslušným technickým vzdelaním alebo projektant. Nájsť projektanta môžete tu (https://verejnyportal.sksi.sk/) alebo tu (https://projektanti.sk/). Vyhľadávanie funguje jednoducho podľa okresu.
Vyplnenie žiadosti nie je nič komplikované. No my sme si pre vás aj tak pripravili praktický návod, ako vyplniť žiadosť o zateplenie s nápovedou.
Stačia vám len 3 dokumenty:Občiansky preukaz
List vlastníctva (získate ho jednoducho z katastra)
Potvrdenie o veku stavby (kolaudačné rozhodnutie, potvrdenie obce o veku stavby, znalecký posudok)
„Určite sa však prihováram za to, aby ste pri podaní žiadosti mali poruke aj energetický certifikát, v ktorom je napríklad aj množstvo praktických údajov k podlahovej ploche, ploche fasády či strechy, ktorú idete zatepľovať,“ dopĺňa Alexander Prizemin.
Pri podávaní žiadosti nie je viac potrebné dokladovať ohlášku alebo stavebné povolenie. Napriek tomu máme stále povinnosť rešpektovať stavebný zákon. Ten hovorí, že aj pri malej prerábke domu je potrebné ju ohlásiť. Pri väčšej rekonštrukcie je potrebné stavebné povolenie. Naše odporúčanie je radšej prekonzultovať plánované práce s pracovníkmi stavebného úradu.
Zo skúseností vieme, že väčšina stavebných úradov vyžaduje len jednoduchú ohlášku. V nej stačí stručne vypísať rozsah prác (zateplenie fasády domu) a doplniť krátky technický popis.
Na našom webe nájdete univerzálny vzor ohlášky.
Veľa z nás chce dosiahnuť energetickú úsporu aspoň 30% výmenou starého kotla za nový. Problém je však v tom, že keď vymeníte starý kotol za nový - obnoviteľný zdroj energie (tepelné čerpadlo, fotovoltika, solárne kolektory), je veľmi pravdepodobné, že energetickú úsporu 30% nedosiahnete. Navyše vám bude teplo unikať cez steny, strechu či okná a tým bude vyššia aj spotreba energie.
Preto sa odporúča pri rekonštrukcii, ako prvé zatepliť fasádu, aby neunikalo zbytočne teplo. A v ďalšom kroku nainštalovať nový energetický zdroj, ktorý bude mať nižšiu spotrebu. Takto nebude výhodou len získanie dotácie 15 000 eur, zároveň si počas každej zimy znížite účet za teplo čím ušetríte ešte viac peňazí. Aby sme nezabudli spomenúť, zateplením získate teplotný benefit aj v priebehu leta, kedy sa vám dom nebude prehrievať.